21 лютого – Міжнародний день рідної мови
Рідна мова - це історія народу, його світогляд, світобудова, його культура. Рідна мова - найдивовижніший винахід людства, інструмент збереження й розвитку інтелектуальних і духовних скарбів кожної нації. Нею говорять до нас батьки, звертаються мислителі минулого й сьогодення, нею виголошують закони...
Події останнього року стали поштовхом для переосмислення ролі рідної мови в житті кожного українця. Вона стала оберегом, символом єдності, маркером ідентичності, інструментом боротьби для кожного з нас, знаком незламності й сили духу для всього людства
Плекаймо рідну мову!
Виставка до Дня Героїв "Небесної Сотні"
95 років від дня народження Всеволода Нестайка, українського письменника і класика дитячої літератури.
30 січня 1930 року народився один з найпопулярніших у світі дитячих письменників – Всеволод Нестайко. Він єдиний із прозаїків, хто писав тільки для дітей упродовж півстоліття. За 55 років літературної діяльності написав більше 30 повістей, романів і збірок оповідань, частина яких увійшла до золотого фонду дитячої літератури України.
Виставка до Дня пам'яті Героїв Крут
27 січня – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту
Виставка до Дня Соборності України
Виставка до 75 річниці з дня народження Ярослава Михайловича Стельмаха (1949-2001), українського письменника, драматурга, прозаїка, перекладача
Щороку у четверту суботу листопада вшановуємо пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років
Переглянути відео: До 87-х роковин геноциду Український інститут національної пам'яті спільно з Prosto Production створили просвітницький ролик, що розповідає про передумови та причини Голодомору
Виставка до Дня пам'яті жертв голодомору та політичних репресій
Виставка до Дня Гідності та Свободи
21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го.
Виставка з нагоди Дня української писемності та мови
16 жовтня - 170 років від дня народження Оскара Фінґала О’Флагерті Вілс Уайльда (1854-1900) – ірландський філософ, естет, письменник, поет
Переглянути відео: Казка українською мовою. Оскар Уайльд. Хлопчик-Зірка, переклад Марина Зуєнко
Виставка до дня захисників та захисниць України, та дня українського козацтва
28 вересня - 95 років від дня народження Дмитра Васильовича Павличка (1929-2023),
українського поета, перекладача, критика, публіциста, журналіста, громадсько-політичного діяча, Героя України (2004)
Виставка до річниці з дня народження Михайла Михайловича Коцюбинського (1864-1913),
українського письменника, громадсько-культурного діяча
26-29 вересня відбудеться фестиваль "Книжкова країна" Запрошуємо усіх: дорослих, дітей, родини; затятих читачів та тих, хто хоче поринути у магічний світ літератури. На вас очікує ще більше цікавих подій та активностей, а також знайомі формати: книжковий ярмарок, зустрічі з авторами, майстер-класи та багато іншого. Вхід — вільний
Виставка до 130-річчя з дня народження Олександра Довженка (1894-1956),
українського кінорежисера, сценариста, письменника,
художника-графіка, громадського діяча, фундатора українського кінематографа

Переглянути відео: Цікаві факти про Олександра Довженка
Виставка до річниці з дня народження Івана Петровича Котляревського (1769-1838)
Іван Петрович Котляревський
Український письменник, поет, драматург, фундатор нової української літератури та української літературної мови, культурний та громадський діяч. Автор поеми «Енеїда»
Книгарня на колесах
Книжкова виставка-ярмарок
- Кетрін Епплгейт - Останниця. Перша серед усіх
- Кетрін Епплгейт - Останниця. Єдина і надзвичайна
- Сильвія Лінстедт - Дикий народ
- Сильвія Лінстедт - Дикий народ
- Повстання Улісс Мур - Двері у міжчасся.

Україна втратила внаслідок Голодомору і масових штучних голодів мільйони людських життів. У 2006-му Законом України Голодомор 1932–1933 років визнаний геноцидом Українського народу.
Цього року ми вшановуватимемо жертв сталінського геноциду в умовах повномасштабної війни Росії проти України, яка супроводжується геноцидними практиками проти українців. Трагічні події та злочини, які розгортаються на наших очах, з усією наочністю демонструють: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – вшановані.
В умовах повномасштабної війни один із ключових способів вшанувати пам’ять убитих голодом – долучитися до акції «Запали свічку» та закликати українців і людей по всьому світу засвітити вогник у кожній домівці як вияв скорботи за загиблими, віри в перемогу України й готовності докласти зусиль, щоб геноциди не повторювалися.
╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌
21 листопада - День Гідності та Свободи
╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌
14 листопада - 110 років від дня народження
Андрія Самійловича Малишка
╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌
9 листопада − День української писемності та мови.
Щороку 9 листопада Україна відзначає День української писемності та мови. Це свято було встановлено указом Президента України 6 листопада 1997 року. Зазвичай в цей день вшановують пам’ять Преподобного Нестора-Літописця, послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія, відзначають найкращих популяризаторів українського слова та проводять Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, до якого приєднуються навіть українці, які живуть за кордоном.
Нестор-Літописець був священнослужителем Київсько-Печерської Лаври та літописцем. Дослідники вважають, що саме з праці «Повість минулих літ» (XI − початок XII століття), автором якої він є, починається писемна українська мова.
А от витоком сучасної літературної української мови вважається відома поема «Енеїда» Івана Котляревського − перша масштабна пам’ятка українського письменства, що була укладена розмовною українською мовою.
Цікаві факти:
22 травня 2019 року Кабінет міністрів затвердив нову редакцію українського правопису. Цей документ був розроблений на фундаменті української правописної традиції з урахуванням новітніх мовних явищ, що набули поширення в різних сферах суспільного, наукового й культурного життя.
15 травня 2019 року Президент України Петро Порошенко підписав закон про функціонування української мови як державної.
16 липня 2019 року в Україні набув чинності закон про мову, завданням якого є об’єднати Україну, гарантувати кожній людині право на отримання інформації і послуг українською мовою в усіх публічних сферах на всій території нашої держави.
Упродовж століть українська мова зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, залежно від того, під чиєю владою опинялася Україна. Нині українська мова має державний статус.
Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються.
Для запису української мови використовують адаптовану кирилицю («гражданка»).
Українська мова одна з найкрасивіших мов та визнана другою за мелодійністю мовою світу після італійської.
Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї.
Українська мова поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де мешкають українці.
Українська мова є результатом інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови – полянського, деревлянського та сіверянського.
З погляду лексики, найближчою до української є білоруська мова (84% спільної лексики), потім іде польська (70% спільної лексики) і словацька (68% спільної лексики).
╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌╌
26 вересня весь світ відзначає Європейський день мов.
На території Європи налічується 225 автохтонних мов – це приблизно 3% від загальної кількості у світі. Дві третіх з них або вимерли, або знаходяться на межі зникнення через поступову асиміляцію, як от ірландська мова чи кельтські мови. Більшість європейських мов мають індоєвропейське походження.
З кінця вісімнадцятого століття найпоширенішою мовою Європи (як з боку географії, так і за кількістю носіїв мови) була російська, яка замінила французьку. Враховуючи лише носіїв мови, приблизно 150 мільйонів європейців щоденно розмовляють російською, далі йде німецька мова – приблизно 95 млн носіїв, турецька – приблизно 80 млн, англійська та французька мови – кожна по 65 млн, італійська – 60 млн, іспанська та польська – по 40 млн, українська – 30 млн та румунська – 26 млн. Щодо вивчення іноземних мов, то зараз англійська мова є найпопулярнішою іноземною мовою в Європі, після неї йдуть німецька, французька, італійська, російська та іспанська.
Дослідження показали, що 56% громадян Євросоюзу розмовляють не лише рідною мовою, але 44% визнають, що не знають іноземних мов. 38% мешканців ЄС кажуть, що знають англійську мову, 14% – що володіють французькою чи німецькою мовами, 7% – російською, 5% – іспанською та 3% – італійською.
Типовим багатомовним європейцем вважається студент, працівник-менеджер чи людина, яка народилася у країні, мова якої відрізняється від мови її батьків.
Внаслідок збільшення кількості іммігрантів та біженців європейські міста стають більш багатомовними. Наприклад у Лондоні розмовляють близько 300 мовами, зокрема англійською, французькою, китайською, польською, російською, іспанською, португальською, арабською, бенгальською, перською, турецькою, курдською, берберською, хінді, урду, пенджабі.